Pieredzes stāsts – atvaļinājums Toskānas villā

Saņemt piedāvājumu
Sākums / Blogs / Vanilla ceļo / Pieredzes stāsts – atvaļinājums Toskānas villā

Pieredzes stāsts – atvaļinājums Toskānas villā

Pieredzes stāsts – atvaļinājums Toskānas villā

Vai sapņo kopā ar ģimeni un draugiem pavadīt atvaļinājumu Toskānas villā? Šajā rakstā dalīsimies ar mūsu pieredzes stāstu par to, kādas ir sajūtas, kad šāds sapnis pārvēršas realitātē.

Nesteidzīgā, šarmantā un autentiskā dzīve

Gleznainais, filmās un seriālos tik bieži un arī pamatoti izdaudzinātais Itālijas reģions Toskāna vilina daudzus ceļotājus. Līdztekus ierastajiem ceļošanas veidiem – atpūtai viesnīcā un ekskursijām, īpaši vilinoša ir iespēja noīrēt villu Toskānas laukos un baudīt tur mierpilnu un privātu atpūtu kopā ar draugiem un ģimeni. Jāsaka gan, ka šis mazliet pārspīlētais termins “villa” tipiskām Toskānas pakalnos atrodamām mājām īsti nepiederas – tas rada asociācijas ar ko pārlieku greznu un izsmalcinātu, taču tipiskas mājas Toskānas pakalnos tādas īsti nav, un tām piemītošais šarms raksturojams ar pavisam citiem vārdiem. Taču, par visu pēc kārtas!

Rezervācija jāveic laicīgi

Uzturēšanās Toskānā vasarā mēdz būt ļoti dārga – mājas praktiski vienmēr ir “izķertas” vai rezervētas apmeklētājiem no ASV vai Ķīnas, kuriem itāļu namīpašnieki pielāgojuši pavisam citu cenu līmeni. Tādēļ šāda tipa atpūta jāplāno ļoti savlaicīgi. Vislabāk,  4-5 mēnešus iepriekš, lai būtu plašākas izvēles iespējas un zemākas izmaksas. Protams, kaut ko atrast iespējams arī ar “pēdējā brīža” metodi, bet visbiežāk šādā situācijā nāksies izšķirties starp “labu” un “lētu” – abus pēdējā brīdī dabūt var visai reti. Jo īpaši, ja svarīga ir gan mājas atrašanās vieta, gan dizains, gan konkrētas iespējas – baseins, dārzs, izvietojums u.tml. Tādēļ savu nedēļas atpūtu jūlijā sākām organizēt jau martā, sadarbojoties ar “Vanilla Travel” partneri Itālijā “Life in Toscany”.

Kas jāņem vērā, izvēloties māju Toskānā?

Izvēloties mītnes vietu jābūt skaidriem kritērijiem: pašam sev jādefinē, bez kā nu patiešām nespēj un nevēlies iztikt, piemēram, baseina, savukārt, kas būtu vēlams, taču ne obligāts. Mūsu gadījumā bija svarīgi, lai izvēlētajai mājai būtu liela virtuve, kas ģimenei kalpo par omulīgu kopā sanākšanas vietu, terase ar nojumi, jo Itāliju apmeklējām sezonas viskarstākajā posmā, un vēlējāmies, lai, ja jau esam Toskānā, kas slavena ar elpu aizraujošām ainavām, māja būtu “ar skatu”. Ļoti vēlams bija arī baseins, kurš vidēji 36C ikdienas temperatūrā nereti bija atsvaidzinošs glābiņš no karstuma.

Paliekot vienā dzīvesvietā kaut vai nedēļu, ir būtiski, lai atpūta atbilstu iecerēm – tāpēc ir īpaši svarīgi, lai kāds vietējais, kurš pārzina vietas specifiku, var ieteikt atbilstošāko un norādīt uz faktoriem, par kuriem paši no attāluma, ļoti iespējams, nebūtu iedomājušies.

Māksla pielāgoties

Izvēlējāmies vienu no mājām jau aprīlī, taču jūnija sākumā mūs gaidīja pārsteigums – paziņojums, ka tā tomēr nebūs pieejama, jo pēkšņi saplīsušo ūdens apgādes sistēmu līdz jūlijam salabot nepaspēs. Izvēles vairs nebija, tādēļ piekritām apmesties vienā vēl pieejamā mājā, kura, lai gan, aplūkojot fotogrāfijas, mūsu top pirmajā vietā nebija iekļuvusi, tomēr joprojām atbilda visiem kritērijiem. Gadās arī tā!

Par šādām negaidītām izmaiņām, protams, var nedaudz paskumt un pašķendēties, bet patiesībā ceļotājiem vienmēr jābūt gataviem izmaiņām. Ceļošana pašos pamatos nozīmē izkāpšanu no komforta zonas, un daudz kas ir jāpieņem ar smaidu.

Pasaule taču ir “dzīva” – eksistē atšķirīgas kultūras, neparedzami dabas apstākļi, mainīgas socioekonomiskās situācijas, tomēr visa pamatā ir cilvēciskās attiecības – kontakts, kuru pats izveido! Un, patiesībā, jebkuras grūtības ir nieks, salīdzinot ar to īpašo sajūtu, pēc kuras mēs visi patiesībā tiecamies, kad ceļojam! Tieši neparedzamais ceļojumam bieži piešķir lielu daļu no burvības!

Kā komunicēt Toskānā?

Viesojoties Itālijā, it sevišķi ārpus lielākajām pilsētām, jāņem vērā, ka ar angļu valodu, vai, principā, jebkādu svešvalodu izlīdzēties neizdosies. Nāksies atsvaidzināt savas itāļu valodas zināšanas vai pielietot universālās zīmju valodas un Google Translate! Turklāt, nekur nav norādītas adreses, tādēļ arī braucot ar auto kā mūsu gadījumā) galamērķis jāsasniedz pēc GPS koordinātēm. Visai izaicinoši un elpu aizraujoši ir arī mazie kalnainie celiņi, pa kuriem nokļuvām mūsu izvēlētajā mājā (vienā 2 metrus platā ceļa pusē ir krauja, bet otrā – klinšu siena). Jābūt gataviem arī tam!

Māja ar elpu aizraujošu skatu

Pirmoreiz nokļūstot mūsu Toskānas mājā, šķita, ka apkārt neviena nav – katrs kalnu celiņa atzars ieveda teju savā pasaulē. Pagāja vairākas dienas līdz atskārtām, ka cilvēki apmetušies gan citos pakalna “līmeņos”, gan pat visai netālu. Mūsu māja atradās pakalnā, kur vējš nodrošināja nedaudz tik ļoti nepieciešamā vēsuma, un apkārt bija arī ēnu sniedzoša olīvkoku birzs. Skats, kurš pavērās no verandas, bija neticams – aiz lavandas un rozmarīna nosētās pļavas skatienam pavērās ieleja un tuvējā Kortonas pilsētiņa. Visi kā viens nospriedām, ka skats ir gluži kā uzfilmēts – pie tā īsti nemaz nevarēja pierast, un tas aizrāva elpu ik reizi, kad to uzlūkojām. Lūk, ko patiesībā nozīmē izteiciens “ar skatu”!

Mājām Toskānas pakalnos raksturīgs senatnīgs stils, ko īpašnieki rūpīgi saglabā, ieviešot tikai pašus nepieciešamākos modernos uzlabojumus un tehnoloģijas. Piemēram, lai pasargātu no karstuma, logiem bija daudz slēģu – gan ārējie, gan iekšējie. Galu galā, ar karstumu kaut kā bija jāsadzīvo arī pirms gaisa kondicionieru laikmeta.  

Mūsu mājā bija ierīkots gaisa kondicionieris un modernas vannas istabas bija pieejamas blakus katrai guļamistabai, taču pats interjers – gultas, skapji, grīda – šķita esam saglabāts vēl no aizpagājušā gadsimta.

Jāpievērš arī uzmanība niansēm. Piemēram, ja telpās ir mazo ķieģelīšu grīda, tā veicinās izteikti labu dzirdamību. Tādēļ svarīgi, kādā kompānijā uz šāda tipa māju dodies. Tā ieteicama, piemēram, ģimenei, kurā cits citu labi pazīst, zina ikdienas ritmus un netraucēs.

Māja vai viesnīca – ko izvēlēties?

Brīvdienas mājā ir interesanta pieredze, taču tā nederēs jebkuram, jo ļoti atšķiras no viesnīcas servisa, kur pašam ne par ko nav jārūpējas, un kur, piemēram, nekad neizveidosies situācija, ka akā ir izbeidzies ūdens! Mājā tā var gadīties. Turklāt, pašam jāgatavo ēst, jāklāj gulta un katru dienu jātīra baseins, kurā sakrituši mazie kukainīši. Un tomēr – mājas pieredze ir šarmanta un iedvesmojoša! Tajā ir gana ērti un omulīgi, turklāt, tā sniedz neatkārtojamu klātbūtnes, īstuma un pārlaicīguma sajūtu… Vai gan varētu būt citādi, ja, sēžot pie galda terasē un piedaloties Zoom videozvanā, tu vienlaikus vēro galvu reibinošo ielejas ainavu, pavisam tuvu terasei lēkā vāveres un reiz pat ciemos atnāk stirna?

Uz atgriešanos!

Atpūta šādā Toskānas mājā ir patiesi īpaša! Novēlam to vismaz reizi dzīvē izbaudīt katram. Un arī paši sev novēlam to izbaudīt vēlreiz – nākamreiz gan šādā atpūtā vēlētos pavadīt nu jau divas nedēļas.

Plānojot šādu atpūtu Toskānas pakalnos, jāņem vērā, ka vidējas klases mājas īrei jārēķinās ar summu no 4000 līdz 10 000 eiro nedēļā. Savukārt, ekskluzīva villa, kurai “līdzi nāk” arī apkalpojošais personāls, izmaksās sākot no 20 000 eiro nedēļā.

Līdzvērtīgu atpūtas pieredzi iespējams izbaudīt arī citās Eiropas valstīs – gan Francijā, gan Grieķijā, gan, piemēram, Kiprā, kur pieejama visai plaša īstermiņa īres īpašumu izvēle, turklāt, mājas ir jaunākas un modernākas.

Kas jāņem vērā ceļojot Toskānas reģionā

–  Vidēja līmeņa mājas īre cena Toskānā ir 4000 – 10 000 eiro par nedēļu.

–  Ceļojot Toskānā vasarā, jārēķinās ar gaisa temperatūru: jūlijā/augustā tā būs vidēji 36C dienā!

–  Apmetoties Toskānā karstākajos vasaras mēnešos, noteikti ieteicams noīrēt māju ar baseinu.

–  Ceļojot Itālijā, īpaši ārpus lielākajām pilsētām, jārēķinās, ka saziņa notiks, galvenokārt, tikai itāļu valodā.

Saņem ceļojumu jaunumus savā e-pastā!
Izdevīgi piedāvājumi, idejas un padomi veiksmīgam ceļojumam.